Od czego zacząć naukę języka włoskiego

Każdy kiedyś musi rozpocząć swoją przygodę z językiem obcym. Czasami ta podróż może pozwolić nam na szybkie nauczenie się dialektu, a czasami nauka jednego języka będzie zabierała nam sen z powiek. To norma. W tym wpisie opowiem o tym jak efektywnie uczyć się języków obcych. Zapraszam!

Moja przygoda z językami

Moim pierwszym dodatkowym językiem był angielski. Do dziś rozmawiam w tym języku przez minimum 30 minut dziennie, oglądam youtuberów (Neistat, Pewdiepie, Comedyshortsgamer), czy telewizję (Bloomberg i CNN). Mimo iż poświęciłem temu językowi dużo uwagi, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że nie żałuję. Była to jedna z moich najlepszych decyzji w życiu i mówię tutaj całkowicie poważnie.

Jak dużo czasu spędziłem na jego nauce?

Jeśli mówić tutaj o nauce z podręcznika, zajęło mi to około 700 godzin. Gdyby doliczyć czas oglądania telewizji, pisania na forach, czytania artykułów, które przyszły zaraz po opanowaniu tego języka, można by powiedzieć, że spędziłem z angielskim już pół swojego życia. Chociażby oglądnięcie wszystkich odcinków seriali – The Walking Dead, House of Cards, Game of Thrones, Flash, czy Daredevil (spróbujcie zliczyć ile to godzin) wprowadziło do mojego angielskiego diametralną zmianę. Teraz pracować za granicą, czy lać wodę z anglikiem to żaden problem.

Niestety początki nauki języka nie były łatwe. Nie wiedziałem w co ręce włożyć, a tym bardziej jaką drogę nauki wybrać. Było trudno i dlatego piszę ten post, aby ułatwić Ci przyszłą naukę.

Sposoby na naukę języka włoskiego

Jak już wspomniałem, mimo iż nie jestem tłumaczem, czy typowym poliglotą, trochę świat języków poznałem. W tym wpisie będziemy rozpatrywać trzy sposoby nauki włoskiego na samym początku – podręczniki, potem książki, a następnie kursy.

Chciałbym zaznaczyć, że ten wpis dotyczy nauki totalnych podstaw włoskiego!

Podręczniki

Podręczniki same w sobie nie są złe. Problem jest jednak taki, że w języku włoskim nie dostaniecie ich za dużo (o ile w ogóle istnieją). Zaletą i jednocześnie wadą takiego rozwiązania jest fakt, że tego typu materiały zostały przygotowane dla osoby, która uczy, a nie uczącego się. Podsumowując jeśli nie zamierzasz zatrudnić nauczyciela języka włoskiego, podręcznik dużo Ci nie pomoże.

No chyba, że szukasz pojedynczych informacji na temat słownictwa, czy definicji gramatycznych, a wiedzę uzupełnisz sobie chociażby kursami językowymi takimi jak ta strona, czy filmami anglojęzycznymi na youtubie (których jest dużo, ale trzeba znać angielski). W każdym razie podstawowe informacje na temat języka znajdziesz też na naszej stronie, dla przykładu – przywitania po włosku.

Czasami lepszym wyjściem jest kupienie sobie zwykłego kursu w formie książki z wymową na płytkach (dużo jest takich propozycji na rynku).

Książki

To jeden z lepszych pomysłów na naukę włoskiego. Zaletą jest fakt iż książki pisane są najczęściej przez osoby, które mają prawdziwe doświadczenie z językiem oraz próbują nauczyć Cię tego języka, wszystko po kolei tłumacząc. Myślę, że jest to dobry pomysł na start, ale problemem jest tutaj cena. Takie książki potrafią kosztować krocie, zaś efekty uzyskacie zapewne takie same jak po naszym kursie. Z mojej perspektywy, najpierw skończyłbym kurs na tej stronie podstaw włoskiego, następnie kupując sobie w sklepie książkę dla średnio zaawansowanych 🙂

Swojej ulubionej tutaj nie podam, bo nie będę nikomu robił reklamy za darmo 😉

Kursy językowe

Tak tak! To jest według mnie najlepszy sposób z możliwych. Minusy są jednak dwa – pieniądze i nauczyciel. Jeśli trafisz na nauczyciela, który nigdy nie miał styczności w praktyce z tym językiem, po roku możesz nauczyć się tyle, co z książki przez jeden miesiąc. Najlepiej brać osoby z udokumentowanym doświadczeniem. Może być to dyplom ukończenia studiów, pracy we Włoszech, bądź certyfikaty językowe. Ważne, żeby wiedza, którą przekazuje nauczyciel była w stu procentach sprawdzona, aby nie popełniać błędów nauczyciela w przyszłej karierze związanej z tym językiem.

Jaki jest koszt takiej usługi?

Z tego co się orientuję dobry nauczyciel nie weźmie mniej niż 50 złotych na godzinę. Oczywiście będziesz i tak musiał kupić jakiegoś rodzaju podręcznik – ale to dobrze. Ile będzie Cię to kosztować, aby opanować język na tyle, aby móc się dogadać z Włochem?

Dużo będzie zależeć od twojej motywacji i jak wiele czasu poświęcisz nauce tego języka w domu, ale na pewno wydasz więcej niż 5000 pln, no chyba, że wybierzesz się na szkolenia grupowe, tutaj cena będzie kilkukrotnie razy niższa 🙂

Warto zwracać uwagę, czy nie ma jakiś szkoleń z certyfikatem ukończenia kursu – to może przydać Ci się w przyszłości, kiedy będziesz szukać pracy.

Podsumowując

Jeśli jesteś zainteresowany nauką podstaw włoskiego możliwości masz naprawdę dużo. Rynek z roku na rok zmienia się na lepsze, jest coraz więcej materiałów do nauki, zaś jeśli znasz język angielski, bez problemów nauczysz się całego języka przez internet razem z najmniej popularnymi idiomami. Grunt to chcieć i dążyć w tym kierunku. Nie zapomnij, że oprócz kursu podstaw włoskiego znajdziesz u nas również spisy wszystkich ważnych poradników jak gramatyka włoskiego. To byłoby chyba na tyle w tym wpisie i życzę Ci miłej, skrupulatnej nauki!

Dodaj komentarz