Gdzie studiować? Studiuj we Włoszech!

Jesteś osobą, która od dziecka marzyła o wyjeździe do Włoch? Jeżeli zdałeś dobrze maturę i znasz język włoski w stopniu komunikatywnym, możesz spełnić swoje pragnienie! Wystarczy, że weźmiesz udział w rekrutacji na studia, w jednym z włoskich uniwersytetów. Studiowanie we Włoszech na pewno stanie się dla Ciebie niesamowitym doświadczeniem. Będziesz miał okazję nie tylko uczyć się w pięknym miejscu, ale także poznać jego kulturę oraz tradycję. Czas jaki tam spędzisz to idealna pora na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni.

Rekrutacja na studia

Na włoskich uczelniach kierunki są podzielone na pięć kategorii. Należą do nich nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, technologiczne oraz medyczne. Edukację możemy podjąć na studiach I, II i III stopnia. Studia pierwszego stopnia pozwolą nam zdobyć tytuł licencjata, drugiego magistra, a trzeciego doktora. Jedynym wymaganiem, aby dostać się na uczelnie jest ukończenie szkoły średniej. Kiedy już podejmiemy ostateczną decyzję musimy złożyć dokumenty do konsulatu Republiki Włoskiej w Polsce. Warto również zainteresować się, czy na wybrany przez nas kierunek są organizowane egzaminy wstępne.

Znajomość języka

O przyjęcie na włoskie uniwersytety. możesz się starać tylko jeśli dobrze umiesz język. Zanim przyjmą Cię na studia, będziesz musiał napisać egzamin ze znajomości języka włoskiego. Jeżeli w przeszłości zdobyłeś certyfikat CILS lub PLIDA zostaniesz zwolniony z tego testu. Uczelnia przed przyjęciem studentów z zagranicy chce mieć pewność, że poradzisz sobie na kierunku w języku obcym. Przed takim egzaminem warto zapisać się na kurs języka włoskiego w jednej ze szkół językowych. Uczestnicząc w zajęciach będziemy mieć pewność, że pozytywnie zdamy wymagany przez uczelnie test.

Zezwolenie na pobyt i zakwaterowanie

Kiedy chcesz zostać we Włoszech na dłużej, musisz uzyskać zgodę na pobyt. Powinieneś wiedzieć, że po przyjeździe masz osiem dni na zameldowanie się. Dokonać tego możesz na lokalnym posterunku policji. Wystarczy wypełnić odpowiednie dokumenty i zgłosić chęć stałego pobytu we Włoszech. Potwierdzenie pobytu dostaniesz w biurze meldunkowym. Po przyjeździe do Włoch niezbędne jest znalezienie mieszkania lub pokoju do wynajęcia. Większa ilość uczelni nie posiada akademików, możesz jednak zgłosić się do biur zakwaterowania, które pomogą Ci w znalezieniu niedrogiego mieszkania.

Życie studenckie

Wiele osób twierdzi, że czasy studenckie są najlepsze w ich życiu. Jak wyglądają rozrywki oraz czas trwania studiów we Włoszech? Wiele studentów najczęściej bawi się w dyskotekach i klubach. Chętnie również uczęszczają oni na różnego rodzaje koncerty. Kiedy przychodzi sesja studenci pilnie się uczą, aby zdać wszystkie przedmioty bez żadnych problemów 😉 Warto wiedzieć, że większość egzaminów ma formę ustną, ponieważ wykładowcy uważają to za najlepszy sposób sprawdzenia wiedzy swoich studentów. Trzeba, więc być bardzo dobrze przygotowanym, żeby dobrze zdać taki egzamin.

Dodaj komentarz