Czego nie wiedziałeś o Włoszech?

Włochy są bardzo specyficznym państwem. Jest wiele ciekawostek na ich temat o których możesz nie mieć zielonego pojęcia. Warto wiedzieć, że każda wioska oraz miasto ma swojego patrona. Czy zdajesz sobie sprawę jakie są najbardziej znane włoskie przesądy? Ilu Polaków mieszka na półwyspie Apenińskim i czy dobrze im się tam żyje? Jakich gestów nie należy używać, aby nie zaliczyć wpadki? To kilka pytań, na które znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Włochy też mają przesądy!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego to nie trzynastka a siedemnastka jest uznawana za pechową liczbę we Włoszech? Związane jest to z tym, że anagram liczby 17 po łacinie tłumaczony jest jako „Żyłem”. Wyraz ten napisany został w czasie przeszłym, więc powiązany jest ze śmiercią. Włosi nie chcąc kusić losu często pomijają numer siedemnasty w hotelach, windach czy samolotach. Pecha przynosi także wznoszenie toastu kieliszkiem do którego nalana jest woda, rozlanie oliwy na stole czy położenie kapelusza na łóżku. Jednym z najbardziej przestrzeganych wierzeń jest wrzucenie monety do fontanny di Trevi. Przesąd ten dotyczy głównie odwiedzających Włochy. Jeśli wrzucisz jedną monetę gwarantujesz sobie powrót do Rzymu, dwie monety zapewnią Ci romans, natomiast trzy ślub. Nawet jeśli ktoś nie należy do osób, które są zabobonne przesądy trzeba znać, bo czasami jest to dobry start na rozpoczęcie rozmowy z Włochem.

Miasta i wsie mają swoich patronów

Każde miasto i wieś we Włoszech posiada swojego miejscowego patrona i swoje wyjątkowe święto. Wiele z nich jest właścicielami relikwii ich lokalnego świętego. Wszystkie miejscowości obchodzą te uroczyste chwile bardzo radośnie i hucznie. Świętowaniu towarzyszą procesje na cześć patrona, występy oraz tańce. Największa ilość takich uroczystości organizowana jest podczas Wielkanocy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto wiedzieć, że patronem Rzymu jest święty Piotr. Florencja obchodzi święto ku czci świętego Jana, natomiast Wenecja na cześć świętego Marka. Lokalne celebrowanie zbliża do siebie mieszkańców oraz daje im możliwość dobrej zabawy.

Polacy mieszkający we Włoszech

We Włoszech mieszka około 112 000 Polaków. Czy życie na Półwyspie Apenińskim jest opłacalne? Możemy zadać sobie wiele pytań o tym jak żyje się naszym rodakom w tym państwie.
Dobrą alternatywą jest wyjazd do tego miejsca, jeśli znasz język włoski. Ułatwi Ci to funkcjonowanie w życiu codziennym. Włosi to osoby serdeczne i otwarte, które chętnie pomogą Ci w różnych sytuacjach. Podziwiają oni Polaków, którzy pracują w ich otoczeniu. Uważają, że polacy są odważni, ponieważ dobrze radzą sobie za granicą.

Uważaj na te gesty!

Jakich gestów lepiej nie używać w mieście Włochów? W towarzystwie nie należy trącać palcem swojego ucha, ponieważ gest ten oznacza, że jesteś osobą homoseksualną. Może to zostać różnie odebrane przez osoby z którymi przebywasz. Innym gestem jakiego należy unikać jest położenie lewej dłoni na prawy łokieć i poruszanie prawym nadgarstkiem. Używając tego znaku powiesz komuś, żeby spadał. Bądź ostrożny z używaniem gestów.

Komentarze (1)

  1. Bardzo ciekawy post. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Ta 17 też mnie zaintrygowała i myślę, że coś w tym jest ze względu na różne sytuacje z przeszłości w mojej rodzinie.

Dodaj komentarz