Ciekawe wyzwanie? Matura z języka włoskiego!

Jesteś w klasie maturalnej i czeka Cię egzamin dojrzałości? Przed Tobą do podjęcia kilka poważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór języka, jaki zamierzasz zdawać na maturze. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś dobrze zastanowić się nad swoimi preferencjami językowymi oraz nad tym co zamierzasz robić w przyszłości. Kiedy masz plany podjęcia studiów związanych z italianistyką lub chcesz wyprowadzić się do Włoch zdaj na maturze język włoski.

Od czego zacząć przygotowania?

Zastanawiasz się od czego powinieneś zacząć naukę do matury z języka włoskiego? W pierwszej kolejności określ swoje umiejętności w tej dziedzinie. Warto sprawdzić się za pomocą testu poziomującego z języka włoskiego. Test taki bez problemu znajdziesz na różnych stronach internetowych. Jeśli go rozwiążesz, zobaczysz jaki materiał wypadałoby nadrobić, aby bez problemu zdać egzamin dojrzałości. Kiedy już wiesz, z czego masz największe zaległości skoncentruj się nad ich nadrobieniem. Poświęcaj swój czas na powtórkę gramatyki oraz słownictwa.
Włączaj sobie również pliki do odsłuchu w języku włoskim i staraj się rozumieć ich przekaz. Pamiętaj, że ostatnim zadaniem na egzaminie jest napisanie krótkiego tekstu. Za to ćwiczenie możemy dostać największą ilość punktów. Dobrze, więc ćwiczyć swoje zdolności pisarskie w języku włoskim.

Z jakich materiałów korzystać?

Tak wygląda strona główna cke. Znajdziesz tutaj arkusze maturalne z poprzednich lat!

Tak wygląda strona główna cke. Znajdziesz tutaj arkusze maturalne z poprzednich lat!

W przygotowaniach do egzaminu dojrzałości dobrze wykorzystać materiały, które są dostępne w internecie oraz księgarniach . Język włoski nie jest często wybierany na maturze, jednak CKE udostępnia testy z poprzednich lat. Rozwiązywanie tych arkuszy pomoże Ci zapoznać się z formą zadań maturalnych. Stronę widoczną na zdjęciu znajdziesz pod adresem www.cke.edu.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/materialy-dodatkowe/probny-egzamin/jezyk-wloski-poziom-podstawowy-i-rozszerzony/. Skopiuj ten adres do przeglądarki i zacznij rozwiązywać arkusze.

Polecam również korzystać ze stron internetowych związanych z nauką języka włoskiego. Na wielu z nich znajdziemy lekcję języka włoskiego podzielonego na lekcję i tematy. Wiedza na stronach jest uporządkowana, co pozwala na szybszą i efektywną naukę. Jako, że język włoski nie jest znanym językiem na maturze, na rynku mamy niewiele podręczników. Jednak warto poszukać dobrej książki z regułami gramatycznymi, która pomoże nam w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Jak efektywnie się uczyć?

Nie chcesz poświęcać większości swojego wolnego czasu na naukę języka włoskiego, jednak pragniesz mieć dobry wynik na maturze. Co zrobić, aby uczyć się szybko i efektywnie? Na początku zadbaj o miejsce, w którym zamierzasz się uczyć. Wyłącz również telefon, żeby cię nie rozpraszał. Jeżeli masz do nauki więcej materiału rób sobie krótkie przerwy, aby twój mózg się zregenerował i odpoczął. Wykorzystuj metodę skojarzeń, a łatwiej będzie Ci zapamiętać pewne rzeczy. Prowadź swoje notatki przejrzyście oraz twórz mapy myśli i wykresy. Nie zapominaj, że kiedy masz porządne notatki z lekcji, nie musisz ich robić ponownie. W szybkiej nauce pomoże Ci twoje pozytywne nastawienie do nauki. Nie zniechęcaj się dużą ilością danego materiału. Dobra motywacja jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu, jakim jest efektywna nauka.

Dodaj komentarz